

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Forward Current | 1.5 A |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Element Configuration | Single |
| Reverse Current | 5 µA |
| Forward Voltage | 1.3 V |
| Recovery Time | 500 ns |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Type | Rectifiers |
Stock: 1858
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61983
Ext.Price$0.61983
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61983 | $0.61983 |
| 10 | $0.36591 | $3.65910 |
| 50 | $0.29543 | $14.77150 |
| 100 | $0.23853 | $23.85300 |
| 500 | $0.18296 | $91.48000 |
| 1000 | $0.16586 | $165.86000 |
| 3000 | $0.11541 | $346.23000 |
| 5000 | $0.11456 | $572.80000 |
